Videopřílohy 

Videopříloha 1 - Smečkový pud

 

Přibližně do 4.měsíce stáří se štěně snaží udržovat blízký kontakt s majitelem a ochotně ho následuje. Ale stejně tak štěně přitahují všechny pohybující se objekty. S postupujícím věkem a získanými zkušenostmi má snahu prozkoumávat stále širší a širší okolí. Smečkový pud využíváme u nejmladších štěňat k nácviku chůze na vodítku.

  

Videopříloha 2 - Test u misky

 

Hierarchie se také vytváří, mění a posiluje při krmení. Test u misky nám napomůže k posouzení vazby majitel - pes.

 

Videopříloha 3 - Interakce

 

 

Podle seznamovacího rituálu můžeme už předem usuzovat na úroveň socializace. Rituál přechází do hry. Při ní ale štěňata nejsou ve vzájemném úzkém kontaktu, tak jako při interakcích.

Interakce jsou založeny na principu zpětné vazby. Štěňata vzájemně útočí především na tlamu, krk a břišní krajinu. Zažívají tak konflikty, které by měly katastrofální následky, kdyby byly myšleny vážně. Interakce probíhají v tichosti.

Interakce mohou ovlivnit věk a hmotnost zvířat, při špatné socializaci však interakce neproběhnou.

 

Videopříloha 4 - Motivace k pohybu

Štěně i majitel jsou stále v pohybu. Směr, rychlost a charakter pohybu udává jen majitel. Směr pohybu určuje ukázáním ruky a hlavně natočením trupu a hlavy. Štěně povzbuzujeme. Zařezujeme i náhlá krátká zklidnění. Motivaci neprovádíme dlouho (2 min). V nejlepším je nejlépe přestat.

 

Videopříloha 5 - Kousací a krmící hračka Kong

 

Krmící hračku Kong využíváme pro samostatné zaměstnávání našeho psa, posilování chrupu a nácviku regulace kousání. Náplň Konga: kousky syrových drůbežích nebo hovězích jater, banánu, jablka, mrkve, mléčné výrobky (jogurt), med, granule apod. Naplněný Kong dáme do mrazničky, po 2-3 hodinách podáváme. Mražený Kong velikosti L pak zaměstná šikovného psa asi na 30 minut. Někdy bývá potřeba postupný návyk psa na určité druhy potravin. Pes se naučí postupně zpracovat i zavěšený Kong. Při naší delší nepřítomnosti použijeme více Kongů, třeba s různými náplněmi.